top of page
  • insta-icon_200x200
  • face-icon-200x200

LYT : Mathias Winther

ons. 30. sep.

|

UngK

𝗟𝗬𝗧 - er som navnet antyder en koncertform med fokus pĂ„ at lytte. Som publikummer er du siddende - til en intim og nĂŠrvĂŠrende koncertoplevelse, i et smukt og anderledes rum.

Man kan ikke lĂŠngere tilmelde sig
Se andre begivenheder
LYT : Mathias Winther
LYT : Mathias Winther

Tid & sted

30. sep. 2020, 19.30 – 21.00

UngK, NÞrre Allé 23K, 8000 Aarhus, Danmark

Om eventet

𝗟𝗬𝗧 - er som navnet antyder en koncertform med fokus pĂ„ at lytte. Som publikummer er du siddende - til en intim og nĂŠrvĂŠrende koncertoplevelse, i et smukt og anderledes rum.

𝗠𝗔𝗧𝗛𝗜𝗔𝗩 đ—Șđ—œđ—Ąđ—§đ—›đ—˜đ—„ Mathias Winther (f.1994) er blevet udrĂ„bt den nye stemme i dansk musik, med sine indlevelserige liveshows, ĂŠrlige og legesyge stemme. Winther lĂŠgger ikke skjul pĂ„, at han stĂ„r pĂ„ skuldrene af kunstnere som Joni Mitchell, Jeff Buckley og Velvet Underground.

Den aarhusianske Singer/Songwriter har i en periode boet i London, og de sidste 3 Ă„r rejst frem og tilbage mellem Danmark og England, for at skrive og indspille sangene til den kommende plade “Postcards From London”. Et resultat af samarbejde med den Grammyvindende producer Dyre Gormsen (Paul McCartney, Mew, Swan Lee) og med den amerikanske guitarist Gary Lucas (Jeff Buckley, Captain Beefheart, Patti Smith).

Nu er muligheden for at opleve Mathias Winther i en kompromislþs og poetisk


Billetter

  • LYT : Mathias Winther

    Med denne billet reserverer du en plads til LYT-koncerten. Billetter kĂžbes i dĂžren.

    0,00 kr.

    Salg slut

Del denne begivenhed

NØRRE ALLE 23 K, 8000 AARHUS

bottom of page